Szczecin jezioro Jeleni Staw Kijewo

Szczecin Dlaczego?

Szczecin – stolica Pomorza Zachodniego. Niektórym kojarzy się z upadłą stocznią, inni uważają, że leży nad morzem, co zresztą wcale nie jest prawdą. A szkoda, bo miasto ma naprawdę sporo do zaoferowania.

Szczecin Jeleni Staw

Dziś wybraliśmy się na poranny spacer w kierunku Jelenie Stawu w Szczecinie. To jakże urokliwe miejsce na przedmieściach prawobrzeżnego Szczecina. Cisza, spokój, cierkające ptaki – to na pewno miejsce, gdzie warto przyjść i się zrelaksować. Jeśli szukasz miejsca na spacer lub bieg w otoczeniu pięknej przyrody, to z czystym sumieniem mogę polecić Tobie właśnie to miejsce.

Szczecin Co warto zobaczyć

Niemiecka i współczesna architektura – Wały Chrobrego vs nowa Filharmonia

Miasto było w ciągu swojej skomplikowanej historii częścią różnych krajów. Przed II wojną światową Szczecin znajdował się w niemieckich rękach. To właśnie w tym czasie miasto przeżyło bardzo intensywny rozwój gospodarczy. Dzięki temu powstało w mieście wiele naprawdę imponujących budynków np. Wały Chrobrego.

Za najciekawszy budynek w mieście uznaje się jednak Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza, która zdobyła niedawno Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe, nazywaną „architektonicznym Oscarem”.

Mnóstwo przyrody w granicach miasta

Pod względem powierzchni Szczecin to trzecie największe miasto w kraju. Jednak bardzo dużą część stanowią jeziora, lasy i parki. W granicach miasta znajduje się Jezioro Dąbie – czwarte największe jezioro w Polsce. Ciekawe jest również otoczenie Szczecina – miasto graniczy Parkiem Krajobrazowym Dolina Dolnej Odry i jest otoczone przez trzy puszcze: Puszczę Bukową, Puszczę Wkrzańską, Puszczę Goleniowską oraz obszar Międzyodrza.

Po Odrze można popływać jachtem lub motorówką. Pożeglować można też po Jeziorze Dąbie. Jeśli ktoś woli bardziej alternatywne sporty wodne, to w mieście można się też pouczyć wakeboardingu. W pobliżu miasta jest też sporo miejsc, których można uprawiać surfing, np. w oddalonym o ok. 30 kilometrów Zalewie Szczecińskim.

Podczas II wojny światowej miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone przez aliantów. W Szczecinie ciągle możemy się natknąć na pamiątki po tamtych czasach. W centrum możemy wciąż znaleźć kamienice ze śladami po kulach. Pod głównym dworcem kolejowym z kolei znajduje się największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny, który jest dostępny dla zwiedzających.

W Szczecinie znajduje się również trzeci największy cmentarz na kontynencie. W Europie pod względem powierzchni większe są tylko cmentarze w Hamburgu i Wiedniu. Historia cmentarza sięga początków XX wieku i do dziś zachowały się wybudowane wtedy elementy nekropolii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *